Bolero

Zapraszamy w fascynującą podróż do Hiszpanii, gdzie w szalonym tańcu wirują suknie, a słońce dodaje muzyce blasku! Rytmy są tu zawsze gorące, a reakcje na muzykę - żywiołowe jak publiczność Przystanku Woodstock! Odwiedzimy nie tylko ojczyznę Don Kichota, ale również tajemniczy kraj Basków, aby lepiej zrozumieć czym jest bolero - taniec ludowy i Bolero - dzieło Maurice Ravela.
 
Utwór wpisuje się w tradycję dzieł, które najpierw zbulwersowały publiczność, a potem niepodzielnie zawładnęły jej wyobraźnią. Premiera Bolera w Operze Paryskiej 22 listopada 1928 roku skończyła się skandalem większym niż niektóre występy Dody. Gwizdano i protestowano. Widownia chciała czegoś więcej! A dziś zanucić Bolero potrafi prawie każdy, nawet jeśli jest… poważnie uczulony na muzykę poważną!
 
Koncert będzie drugą odsłoną speakingowego cyklu Utwory, które zmieniły świat, w ramach którego przypominamy największe fenomeny muzyki klasycznej. Podobnie jak koncert poświęcony Świętu Wiosny będzie wnikliwy i analityczny. Bez zmieszania rozbierzemy utwór na drobne części, a następnie odkurzymy je, oszlifujemy i zbadamy pod lupą. Pokażemy jak konkretne śrubki i trybiki działają w trybie Bolera, tworząc wspaniale działającą całość. W zrozumieniu fenomenu utworu pomogą nam tancerze flamenco. Jakie niespodzianki kryje znane, jak sądziliśmy dotąd, Bolero? Skąd się wzięło? I dlaczego tak nam się podoba?
 
03 października 2015
sobota
19:00

Bolero

Miejsce: Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Zapraszamy w fascynującą podróż do Hiszpanii, gdzie w szalonym tańcu wirują suknie, a słońce dodaje muzyce blasku! Rytmy są tu zawsze gorące, a ...

więcej >>